Centrum för sällsynta diagnoser i samverkan anordnar på Sällsynta dagen den 28 februari kl 9.00-12.00 ett webbinarium med fokus ”Den sällsynta patienten”.
Föreläsarna är experter inom olika områden och kommer berätta om diagnostik, MDK – multidisciplinär konferens, palliativ vård, övergång från barn- till vuxensjukvård samt om vuxenperspektivet. Det blir även patientberättelser utifrån olika åldrar.
Webbinariet riktar sig till vårdgivare inom hälso- och sjukvård eller andra professioner som möter personer med sällsynta hälsotillstånd i sitt yrke, personer som själva lever med ett sällsynt hälsotillstånd, närstående och allmänhet.
Webbinariet teckentolkas live och kommer även kunna ses textat i efterhand. Det är kostnadsfritt att delta.
Anmäl dig via följande länk:
Länk för anmälan
Mer information finns på CSD i samverkans webbplats.